مجله ی نافه

با شما هستم که خودتان را علاقمندِ فرهنگ و ادبیات می دانید، که هوسِ خواندنِ یک مجله ی اساسیِ فرهنگی ادبی را کرده اید که کاری هم به سیاست نداشته باشد، بروید شماره ی اول از دوره ی جدید مجله ی نافه را بخرید، درست که شاید چهار هزار تومان یک خورده زیاد باشد ولی نافه دو ماهنامه است یعنی به عبارتی می شود ماهی دو هزار تومان و صحاب وبلاگ هم تضمین می کند که خوشِ تان می آید. نافه با سردبیریِ ناهید توسلی پیش از این هم منتشر می شد ولی از مرداد هشتاد و هشت انتشارش متوقف شده بود، حالا در دوره ی جدیدِ انتشار خیلی پر و پیمان تر از گذشته و با تحریریه ای تازه زیرِ نظر شورایِ دبیران –محسن آزرم، حسین یاغچی و مهدی یزدانی خرم- که همگی از تیمِ همراهِ محمد قوچانی در شرق، هم میهن، اعتماد ملی، شهروند امروز، ایران دخت و مهرنامه هستند منتشر می شود. جنسِ کاغذ، قطع و طراحیِ داخلی مجله مهرنامه و دیگر محصولاتِ تیمِ قوچانی و رفقا را به خاطر می آورد.

نافه از دیروز تویِ دکه هایِ روزنامه فروشی ها و بعضی کتابفروشی ها -به یادِ تبلیغاتِ قدیمیِ مجله ی سروش، نافه را از روزنامه فروشی ها و کتابفروشی هایی معتبر بخواهید- توزیع شده است و با این طرحِ جلدِ کنجکاوی برانگیزش کارِ بزرگمهر حسین پور احتمالا هر سلیقه ای را راضی می کند. مجله چهار فصل دارد، به ترتیب فصلِ اول، دیدگاه ها، فصلِ دوم، گفت و گوها، فصلِ سوم، پرونده ها و فصلِ چهارم، اثرها. بگویید علاقمندیِ تان کدام است تا بگویم سراغِ کدام فصل بروید.

یادداشت های ادبی، هنری، سینمایی دوست دارید؟ یادداشت های احمد بیگدلی، محمد هاشم اکبریانی، بهرام دبیری، یغما گلرویی، احمد طالبی نژاد، احمد میراحسان، روبرت صافاریان و… را بخوانید؟

گفتگو دوست دارید؟ گفت و گویِ به روژ ئاکره ای با احمد شاملو، گفت و گویِ امید روحانی با عبس کیارستمی درباره ی فیلم تازه اش و گفت و گو با فرزاد موتمن درباره ی فیلمنامه هایی که می خواسته بسازد و امکانش فراهم نشده را بخوانید.

تاریخِ ادبیاتِ ایران؟ پرونده ی مجله درباره ی علی اکبر دهخدا و گفت و گو با پروانه سپهری درباره ی برادرش سهراب سپهری.

تاریخِ ادبیاتِ جهان؟ پرونده ی مجله درباره ی مارک تواین و گفت و گو با احمد کسایی پور مترجم رمان تام سایر.

ادبیاتِ امروزِ ایران؟ گفت و گو با محمدحسن شهسواری به مناسبت انتشارِ رمانِ شب ممکن.

ادبیاتِ جهان؟ یادداشت هایی درباره ی رمان استالین خوب نوشته ی ویکتور ارافیف که نشر نیلوفر منتشر کرده است.

موسیقیِ ایران؟ گفت و گو با محمدرضا لطفی.

موسیقی خارجی؟ پرونده ای درباره ی باب دیلن.

نقاشیِ ایرانی؟ گفت و گو با لاله اسکندری درباره ی نقاشیِ دیواریِ موزاییکی اش در اتوبان همت.

معماریِ ایرانی؟ یادداشت هایی درباره ی بازسازی پاسارگاد.

تازه رسیده ایم به صفحاتِ میانیِ مجله، خوبیِ مجله این است که دو ماهنامه است. اگر مهرنامه را هم می خوانید تا از خواندنِ مهرنامه فارغ شدید سراغِ نافه بروید… باقی اش این طور است.

عکاسی ایرانی؟ گفت و گو هایی درباره ی جشنِ تصویرِ سال.

تئاتر ایرانی؟ گفت و گو با حسن معجونی درباره ی نمایش یک مشت روبل و یادداشت ها و گفتگوهایی درباره ی پروفسور بوبوس، نمایش تازه ی آتیلا پسیانی.

سینمایِ جهان؟ پرونده ی مجله درباره ی شاتر آیلند، کار تازه ی مارتین اسکورسیزی.

سینمای ایران؟ گفتگو با نگار جواهریان و بهروز شعیبی به مناسبت اکران طلا و مس.

سینمای مستند؟ پرونده یِ مجله درباره ی فیلمِ مستند مانی حقیقی درباره ی داریوش مهرجویی و کارنامه ی چهل ساله اش.

کارتون؟ پرونده ی مجله درباره ی کارتونِ آقایِ روباهِ شگفت انگیز.

تازه رسیده ایم به فصلِ چهار، به حالِ دست هایِ من رحم نمی کنید، به حالِ دکمه هایِ کیبورد رحم کنید. دیگر باقی اش را من نمی گویم، فقط بدانید که تویِ فصلِ چهار تکه هایی از فیلمنامه ی پنهان میشائیل هانکه را هم می خوانید.

خودتان بروید تضینی بخرید و بخوانید که با ورق زدنِ نافه احتمالا از خریدنِ هر مجله ی فرهنگی هنری دیگری بی نیاز خواهید بود و بدانید که به قولِ محسن آزرم تنها راهِ بقایِ مجله ی خصوصی به تک فروشی است و نافه آمده است که بماند و البته امیدوارم که شماره هایِ بعدی اش هم به همین تر و تازگی و پر و پیمانی باشد.

نافه مجله ی فرهنگ و ادبیات- شماره اول دوره ی جدید- فروردین و اردیبهشت 89- 208 صفحه- چهار هزار تومان.

+ نافه؛ فرهنگ برای فرهنگ

Advertisements

یک دیدگاه برای ”مجله ی نافه

 1. اقاجان من نه از خود قوچانی خوشم میاد نه از تیمش ! این چه تبلیغیه آخه ؟!

 2. بله ، در این برهوت فرهنگی و رونامه نگاری این تیم تونسته کار بکنه ولی فکر میکنی در حضور شمس الواعظین و نشاط و مشارکت و روزنامه های اون سالها و تمام روزنامه نگارهایی که تو زندان هستن یا رفتن ، چه امتحانی پس داده ؟!ما تو دوره ای شرق می خوندیم که روزنامه دیگه مملکت، اعتماد بود و حیات نو و آفتاب یزد !

  یک ستون جواد اکبرین ، مسعود بهنود ، مرتضی مردیها و لیلی فرهادپور و … می ارزید به خیلی از روزنامه های الان .

 3. اون یه شماره رو هم … قضا و قدر و سرنوشت و چشم زخم و گربه سیاه و نردبون و آینه و قیچی و اینا، نذاشتن بخریم و بخونیم !!!

 4. haghete barat comente onjori bezaram….ey… ey… man mordam rasman….:(( pesare baaaaaaaaaaaaaad ( ino dige nabayd sansor koni )

 5. ولی برعکس نظر خانوم لیلا من عاشق کارای محمد قوچانی و تیمشم به نظرم این گروه حرفه ای ترین تیم تاریخ روزنامه نگاری ایران هستند. اگر ژورنالیستی مثل محمد قوچانی و تیمش توی هر کشوری بودند کلی اجر و قرب می دیدند و جایزه های متعدد میگزفتند اما تو این کشور مثل اینکه همه باید متوسط باشند. ما ایرانیها کلا چشم دیدین کسی که تو یه زمینه پیشرفت میکنه رو نداریم.

 6. ابوالفضل عزیز ، من روزنامه نگار نیستم که چشم دیدن محمد قوچانی رو نداشته باشم و فکر می کنم به عنوان یک شخص می تونم نظر داشته باشم ، حتی به عنوان شخص ضعیف یا به عبارت بهتر عام این مملکت .

 7. من کارهای قوچانی رو دوست دارم.
  تقریبا می شه گفت حرفه ای ترین تیم ژورنالیستی حال حاظر در داخل کشوره.
  من هم مجله نافه را خریدم
  قسمت هاییش رو هم خوندم و در وبلاگم نقد کردم

 8. اگر از علاقه مندان پیگیر مجله نافه باشید با ورق زدن شماره اخیر نافه متوجه می شوید که این مجله دیگر بک مجله ادبی تخصصی نیست. رویکرد سالهای گذشته نافه این مجله را به عنوان یکی از تخصصی ترین محلات حوزه فرهنگ و ادب در ایران مطرح کرد که با این شیوه جدید قطعا این جایگاه دستخوش تغییری اساسی خواهد شد.
  در شماره جدید از هر دری با خواننده سخن رانده شده و ادبیات جایگاه سابق را ندارد به نحوی که خواتتدگان همیشگی این مجله را غافلگیر میکند .
  این یک سوال اساسی است که چرا نافه این گونه تغییر کرده است و به چه علت از آن شیوه ادبیات تخصصی فاصله گرفته است؟

  • البته این سوال رو گردانندگان نافه حتما بهتر از من می توانند جواب بدهند که چرا نافه از آن رویکرد قبلی فاصله گرفته و این شکل و شمایل جدید را به خودش گرفته؟ آیا احساس نیاز یا کمبود مخاطب؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s