فیلم هایِ رنگی

سینما رفتنِ دسته جمعی برنامه ی همیشگیِ عیدهایِ دوره ی بچگیِ من بود. مدت هاست بیشتر تنها سینما رفته ام یا مثلا دو یا سه نفری، سینما رفتن دیگر مدت هاست تجربه ی جمعی نیست. از امروز اکرانِ فیلم هایِ نوروز شروع شد، حال دارید امسال دسته جمعی بلند شویم برویم سینما؟ آره یا نه، بلند شوید یکی از این فیلم ها را انتخاب کنید که به قولِ یکی از ترانه ها یِ محمد صالح علایِ نازنین؛ عیده و تویِ سینما فیلمایِ رنگی میذارن.

1- هیچ (عبدالرضا کاهانی): پارسال درست همین موقع کاهانی فیلم بیست را در اکران نوروز داشت. بیست یک مشخصه داشت و آن نقش هایِ متفاوت بازیگران اش بود؛ علیرضا خمسه را در یکی از معدود نقش هایِ جدیِ کارنامه اش در نقشِ آشپزِ یک رستوران می دیدیم و مهتاب کرامتی را با یک گریمِ نسبتا زشت در نقشِ یک زنِ درد کشیده ی جنوبِ شهری. امسال کاهانی فیلم هیچ را در اکران نوروزی دارد که در ایام جشنواره زمزمه ی توقیف اش شنیده شد و فقط در یک سانس به نمایش درآمد و بعد با اصلاحاتی به فیلم هایِ اکران نوروزی پیوست. داستانِ فیلم طوری است که می شود برداشت هایِ متفاوتی ازش کرد: «مردی که مرض جوع دارد و شکمِ خودش را هم نمی تواند سیر کند سرپرست یک خانواده هشت نفری می شود.» ، علاوه بر داستانِ فیلم گروهِ بازیگران با گریم هایی نسبتا عجیب از مهدی هاشمی که از روز کارنامه به بعد نه سال بود که در سینما حضوری نداشت و می گویند که در صورتِ حضور فیلم در بخش مسابقه ی جشنواره یکی از شانس های گرفتنِ سیمرغِ بازیگری بود تا پانته آ بهرام و باران کوثری و صابر ابر و نگار جواهریان و احمد مهرانفر و مهران احمدی و مرضیه برومند و نیره فراهانی احتمالا هر سلیقه ای را می تواند برایِ دیدنِ فیلم ترغیب کند.

پیشنهاد تجربه های آزاد: احتمالا بهترین فیلمی است که در اکران نوروز می توانید ببینید.

2- طهران، تهران (داریوش مهرجویی، مهدی کرم پور): یک فیلم دو اپیزودی درباره ی تهران که می خواهد بیانگر نوعِ نگاه دو نسل به تهرانِ امروز باشد، اپیزود اول «طهران؛ روزهای آشنایی» را داریوش مهرجویی ساخته و اپیزود دوم «تهران؛ سیم آخر» را مهدی کرم پور که پیش از این جایی دیگر و چه کسی امیر را کشت؟ را ساخته بود. اپیزود اول درباره ی خانواده ای است که شب سال نو چون خانه شان را از دست داده اند همراه یک گروه گردشگر در تهران می شوند و آن طور که می گویند لحنِ فیلم تا حدودی یادآور مهمان مامان است و اپیزود دوم درباره ی چند جوان است که گروه موسیقی راه انداخته اند و دنبالِ برگزاری کنسرت اند. در زمانِ جشنواره عده ای از بیان سهل و ممتنعی که مهرجویی از بمانی به بعد سراغ اش رفته حرف زدند و عده ای دیگر از آشفتگی اپیزود مهرجویی، در مورد اپیزود دوم هم اغلب به شعاری بودنِ پیش از حد اپیزود اشاره شد طوری که خسرو نقیبی، فیلمنامه نویس اپیزود دوم در یادداشتی با عنوان «چرا تهران؛ سیم آخر مستقیم و صریح حرف می زند؟» به این اظهار نظرها پاسخ داد.

پیشنهاد تجربه های آزاد: تماشایِ فیلمِ تازه ای از داریوش مهرجویی حتی یک فیلمِ کوتاه آن هم بعد از اتفاقاتی که برای سنتوری افتاد به اندازه ی کافی وجدآور است.

3- سلام بر عشق (اصغر نعیمی): سلام بر عشق تازه ترین محصول پویا فیلم است که خیلی سریع به مرحله ساخت و اکران رسید و آن طور که سابقه ی اکثر محصولاتِ پویا فیلم نشان می دهد این فیلم هم صرفا برایِ فروش و گیشه ساخته شده است. آخرین محصولِ پویا فیلم آقای هفت رنگ که بازسازی سازش (محمد متوسلانی 1353) بود فروش متوسطی داشت و همین پویا فیلم را به این نتیجه رساند که دوره ی این جور کمدی ها تقریبا تمام شده و سلام بر عشق فیلمی اجتماعی با رگه هایی از طنز است، یعنی به احتمالِ زیاد با فیلمی شبیه به کما (آرش معیریان) روبرو هستیم. درباره ی کیفیت فیلم نمی توان قضاوتی کرد، فیلم را اصغر نعیمی ساخته که پیش از این بی وفا را ساخته بود که کار تجاری نسبتا آبرومندی بود و امین حیایی که در اکثر کارهایِ پویا فیلم حضور دارد، نیکی کریمی که معلوم نیست این اواخر چه اصراری دارد که خاطره ی خوشِ بازی هایِ خوبِ کارنامه اش را با حضور در آثارِ تجاری مثل دو خواهر و آقای هفت رنگ خراب کند و الناز شاکر دوست که یکی از پرکارترین بازیگرانِ چند سال اخیرِ سینمایِ ایران است و همه جور فیلمی هم در کارنامه اش دارد بازیگرانِ اصلی فیلم اند. احمد پور مخبر هم طبقِ معمول نمک ماجراست.

پیشنهاد تجربه های آزاد: فیلم مورد علاقه ام نیست ولی اگر به صرفِ تفریح سینما می روید شاید پیشنهاد بدی نباشد.

4- تسویه حساب (تهمینه میلانی): این فیلم را میلانی بعد از آتش بس ساخته بود ولی فیلم تا همین جشنواره ی امسال گرفتارِ توقیف شد و بالاخره در جشنواره به نمایش درآمد. فیلم درباره ی چهار زن بزهکار است که لادن مستوفی، مهناز افشار، بهاره افشاری و السا فیروزآذر نقش هایشان را بازی می کنند و باز هم با همان شعارهایِ همیشگی میلانی درباب مظلومیتِ زن ها و رذایلِ مرد ها روبرو هستیم. البته خود میلانی فیلم را نقدی اجتماعی می داند که قرار است درباره ی آسیب های اجتماعی زنان هشدار بدهد. فیلم در نمایش جشنواره ای اش مخالفان زیادی داشت که البته این در مورد آثارِ میلانی اتفاقِ تازه ای نیست. میلانی با دو زن و واکنش پنجم توانایی اش در کارگردانی را به همه نشان داد ولی از زن زیادی به این طرف مدام حجم شعارهایِ میلانی در کارهایش بیشتر و بیشتر شده و اعتراض هایِ منتقدین هم چاره ساز نبوده، میلانی هر بار فیلمِ خودش را ساخته است.

مهناز افشار و لادن مستوفی برای بازی در این فیلم کاندید دریافت جایزه ی بازیگری شدند.

پیشنهاد تجربه های آزاد: کارهایِ میلانی معمولا علاقمندانِ خاصِ خودش را دارد اگر کارنامه ی میلانی را دنبال می کنید یا حوصله ی شنیدن شعارهایِ مستقیمِ میلانی درباره ی مظلومیتِ زن ها و رذایل اخلاقیِ مردانه را دارید پس بشتابید.

5- پوپک و مش ماشاا… (فرزاد موتمن): کارنامه ی فیلمسازی موتمن دو نوع فیلم دارد؛ یک دسته فیلم هایی مثلِ هفت پرده و شب های روشن و صداها که نشان از یک فیلمسازِ خلاق و جسور دارد و خود موتمن هم می گوید که این جور فیلم های کارنامه اش شخصی ترند و بیشتر دوست شان دارد و دسته ی دیگر فیلم هایی مثلِ باج خور و جعبه موسیقی و بیداری و تله فیلم هایی که موتمن برایِ تلویزیون ساخته است، این ها فیلم هایِ سفارشی کارنامه ی موتمن هستند و احتمالا بیشتر بابتِ گذرانِ زندگی. پوپک و مش ماشاا… اولین کمدی کارنامه ی موتمن است که احتمالا به جبرانِ فروشِ پایینِ صداها و با همان تهیه کننده ی فیلمِ صداها یعنی منیژه حکمت ساخته شده و خیلی زود جز فیلم های اکران نوروز قرار گرفت. فیلمنامه را سروش صحت نوشته و یکی از نقش هایِ فیلم را هم بازی کرده است، فیلمنامه هایِ صحت مثل نوک برج و نیش و زنبور معمولا کلیشه هایِ کمدی را رعایت می کندد و این یکی هم احتمالا ویژگی هایِ بقیه ی فیلمنامه هایِ سروش صحت را داشته باشد. علاوه بر صحت، امین حیایی، مهناز افشار، فرهاد آییش، بهاره رهنما و مریم امیر جلالی بقیه ی نقش هایِ فیلم را بازی کرده اند. فیلم یک کمدی عامه پسند است و به نظرم همین که کمدیِ سخیفی نباشد وشوخی هایش درآمده باشند کفایت می کند.

پیشنهاد تجربه های آزاد: پوپک و مش ماشاا… البته دیرتر از بقیه ی فیلم های نوروزی و از هفته ی دوم اکران می شود ولی شاید دیدنِ یک کمدی خوش آب و رنگ که با دیدن اش یک دل سیر بخندیم، اگر واقعا کمدی فیلم درآمده باشد تجربه ی بدی نباشد.

نگفتید کدامِ شان را برایِ دیدن انتخاب کردید؟

Advertisements

یک دیدگاه برای ”فیلم هایِ رنگی

 1. 1
  شاکي فيلم سامان مقدم دست بردار نيست
  سخنان مرتضي شايسته پاسخ گرفت
  http://www.pernews.com/news_item.asp?content_ID=106587

  نامه ي سرگشاده به «سامان مقدم» و «مرتضي شايسته» در ارتباط با سرقت هنري فيلم «صد سال به اين سالها»

  ماجراي اعتراض به فيلم «صد سال به اين سالها» منتفي نشده است
  http://ilna.ir/newstext.aspx?ID=109109

 2. والا اگه راستشو بخوای …. من هیچ کدوم رو برای دیدن انتخاب نمی کنم . می خوای بدونی چرا ؟ چون هیچ کدومشون هنوز اینجا نیومدن !!!!!!
  آقا!!! خیلی مختص تهرانیها پست میذاری . نمی گی ما اهوازی ها دلمون می سوزه به حال خودمون که چرا وقتی شما از مهرجویی فیلم می بینید ، ما هنوز باید هرشب تنهایی رو روی پرده داشته باشیم ؟!؟!؟!
  حتی مجله هایی هم که می نویسی ، هنوز اینجا نیومدن ! دنیای تصویر هم هنوز اینجا نیومده !! آدم بره به کی بگه ؟؟!دلمون خوشه که کلان شهریم و مثلاً علی آباد کتول نیستیم !
  پیشنهاد اردیبهشت : لطفاً از سینما رفتن بپرهیزید و بچسبید به خونه تکونی !

  • این فیلما تازه امروز اکران شون شروع شد… مطمئن باش تا هفته ی آینده به اهواز هم می رسند.
   بنابراین از خونه تکونی دیگه بپرهیزید، بچسبید به سینما رفتن!

 3. مسعود . می خوایم با بچه ها عیدی برات یه گوشی بخریم !!!
  یا برو گوشیتو درست کن یا اینکه (به قول مینا جون) میرم توی وبلاگم آبروت رو می برم !!
  این تهدید رو جدی بگیر لطفاً .

  این کامنت خصوصی باشه یا عمومی ، تصمیم با خودته .

  • لطفا گوشی اش یک جور باشه روم بشه تویِ خیابون دستم بگیرم.
   این یعنی این که تصمیم ندارم درستش کنم، حالا میل با خودتونه!
   😉

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s