چند مجله ی تازه

مجله باز که باشی هربار که جلوی دکه ی روزنامه فروشی می ایستی دنبال مجله های تازه می گردی، چشم چشم می کنی تا مجله ی جدیدی برای خواندن پیدا کنی، گاهی این مجله های جدید جای مجله های قدیمی که می خواندی را می گیرند، گاهی یکی دو شماره می خوانی و بعد فراموششان می کنی. هفت و دنیای تصویر که تعطیل شدند، مدام دنبال مجله ای می گردم که جای این دو تا را برایم بگیرد و چیزی پیدا نمی کنم بخصوص هفت را که این اواخر بدجور معتادش شده بودم. مجله ای که جای این دو تا را بگیرد پیدا نمی کنم ولی مجله های تازه ای می بینم که برای من ٍ خوره ی مجله شوق برانگیزند، بخصوص که یکی از شیفتگی های من کشف مجله های تازه است و یکی از حسرت های همیشگی ام این که چرا هیچ وقت « تماشاگران » را کشف نکردم و از دستم رفت. این پست مروری است بر چند مجله ای که تازه متولد شده اند و هنوز رقم روی جلدشان دو رقمی نشده است، یکجور معرفی و پیشنهاد برای خواندن:

یک- تازه: دوره ی قبلی ماهنامه تازه با حمایت سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تهران و سردبیری سید علی میر فتاح در قطع بزرگ و مطالب خواندنی و پر وپیمان منتشر می شد ولی بعد از سه یا چهار شماره انتشار ماهنامه متوقف شد و بعد از مدتی حالا چند ماهی است که دوره ی جدید مجله به سردبیری بهروز افخمی منتشر می شود و ظاهرا تکیه مجله هم بیشتر به نام بهروز افخمی است طوری که در شماره ی جدید مجله نام افخمی به عنوان سردبیر روی جلد هم آمده است. به گفته ی خود افخمی در سرمقاله دوره جدید مجله، تازه بیشتر می خواهد به هنر داستان سرایی در تمام صورت های آن بپردازد و داستان های خوب را در هر عرصه ای(فیلم، تلویزیون، ادبیات و حتی نقاشی) به خواننده معرفی کند. و حسین یاغچی دبیر تحریریه مجله، هدف اصلی تازه را پرداختن به ستاره های امروز جامعه ایران دانسته و نظریات مشتری و نیاز های او را اولویت های اصلی تازه دانسته است.
تازه در هر شماره مطالب خود را به بخش هایی مثل سر مقاله، ستاره ها، سینما، موسیقی، گزارش جلد، فیلم ماه، ادبیات، گفتگو، تئاتر تقسیم می کند. شماره ی سوم تازه مهران مدیری، هنگامه قاضیانی، اصغر فرهادی و بهاره رهنما را به عنوان ستاره های ماه انتخاب کرده است و در بقیه صفحات هم مطالبی مثل گفتگوی حامد بهداد با افسانه بایگان، مطالبی در مورد دستمزد های ستاره های سینمای ایران، حواشی خبر حضور «انیو موریکونه » به عنوان آهنگساز فرزند صبح، پرونده ی فیلم خون به پا می شود، بررسی دیوانه وار رومن پولانسکی، یاداشت هایی درباره ی بولگاکف و ترجمه ی آثارش، گزارشی از پشت صحنه ی سریال جدید بهروز افخمی و گفتگوهایی با محمد رضا لطفی، ناصر ملک مطیعی و اکبر گلپا دارد. تازه یک سایت اینترنتی هم دارد که در حال احداث می باشد.
آخرین شماره ی منتشر شده: تازه/ دوره ی جدید/ شماره سوم/ خرداد 87/ 68 صفحه/ هزار تومان

دو- رویش: رویش که نیمه اول هر ماه منتشر می شود نام رضا رشید پور را به عنوان سردبیر همراه خود دارد و آن طور که از عنوان مجله می آید قرار است نشریه خبری، تحلیلی و اطلاع رسانی باشد و به متن و حاشیه ی مسایل فرهنگی بپردازد. در طول هشت شماره ای که از عمر مجله می گذرد لوگو و قطع مجله تغییر کرده و به گمانم رویش هنوز جا برای بهتر شدن دارد هرچند که مطالب خواندنی هم کم ندارد.
شماره ی هشت رویش این مطالب را در خود دارد: بیلبرد که به فعالیت چند چهره ی شاخص ماه می پردازد، سه در سی که 90 خبر مهم هفته های قبل را مرور می کند، اخبار قابل تکذیب، بازتاب مصاحبه های رضا رشید پور با چهره های مختلف که در صفحه ای با نام غیر قابل چاپ منتشر می شود، متن کامل گفتگوی رضا رشید پور با مهران مدیری، گزارشی درباره ی صداهای گمشده در موسیقی ایران، پرونده ای برای انقلاب همراه با گفتگو و یادداشت هایی از رییس دفتر جماران، محمد هاشمی رفسنجانی، مهدی کروبی، سید محمد خاتمی، علی اشراقی، بهروز افخمی و عبدالرضا اکبری، گفت و گو با منوچهر هادی کارگردان فیلم قرنطینه، گزارشی درباره ی سرنوشت کودکان بازیگر سینمای ایران، پیشنهاد فیلم، کتاب و موسیقی از طرف نویسندگان رویش، گزارش پشت صحنه ی چارچنگولی فیلم جدید سعید سهیلی و چندین مطلب دیگر…
آخرین شماره منتشر شده: رویش/ شماره هشتم/ پانزدهم خرداد 1387/ 1000 تومان

سه- نگاره: نگاره یک هفته نامه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی در زمینه گردشگری است که ظاهرا فعلا به صورت ماهانه منتشر می شود. ناشر نگاره خبرگزاری غیر دولتی میراث فرهنگی و سردبیر آن هم نسرین تخیری است. نگاره همراه صفحات فارسی در انتهای مجله مطالبی هم به زبان انگلیسی دارد. مطالب نگاره معمولا به قسمت های کوله پشتی، اکوتوریسم، داستان یک شهر، دیگر سو و پایانه تقسیم می شوند. اگر اهل سفر و گردش هستید خواندن نگاره را فراموش نکنید. در سرمقاله شماره اول مجله از قول سردبیر آن این طور نوشته شده: این همه دم از مزایای چهار فصل بودن، تنوع بی نظیر زیستی، امکانات زیارتی و چه و چه ایران می زنیم و گردشگری را یکی از مهم ترین ظرفیت های جایگزین نفت می نامیم و می خواهیم تا 17 سال دیگر بیست میلیون گردش گر را به ایران بیاوریم اما هنوز اندر خم یک کوچه ایم.
شماره ی آخر نگاره این مطالب را در خود دارد: خاطرات حسن سربخشیان از همراهی با کاوه گلستان در جنگ عراق، پشت پرده سفر های دیپلماتیک با محمد علی ابطحی، پیشنهاد فیلم سفر و کتاب سفر، روایتی از غوغای اردیبهشت در ایران، دوچرخه سواری در کوهستان، پیشنهاد سفر، سور هفت
رنگ در رستوران های شهر دبی و گزارشی از وضعیت حمل و نقل در نوروز 1387.
آخرین شماره منتشر شده: نگاره/ شماره 6و7/ شماره پیاپی 28و29/ فروردین و اردیبهشت 1387/ 64 صفحه/ 1000 تومان

چهار- مشق آفتاب: مشق آفتاب یک دو هفته نامه است که با مدیر مسئولی امیر رضا خادم و سردبیری مینا اکبری در زمینه های ورزشی و فرهنگی منتشر می شود. مطالب مشق آفتاب بخش های جامعه، حقوق، هاله های خبری، ادب و هنر، گردشگری و ورزش در بر می گیرد. شماره ی جدید مشق آفتاب مطالبی مثل گزارشی در مورد قطعی مکرر برق و علل خاموشی های اخیر، پرونده ای درباره ی نرخ اجاره مسکن، گزارشی درباره ی سرمایه گذاری ایرانیان در امارات، گشت و گذاری در پشت صحنه ی کار جدید بهرام بیضایی، گزارشی از کتاب های منتظر چاپ در وزارت ارشاد، سفرنامه مهناز افشار به آفریقای جنوبی، سفرنامه ی گرگان سید علی میر فتاح، گفت و گو با افشین قطبی و… را در خود دارد.
آخرین شماره منتشر شده: مشق آفتاب/ شماره 5/ نوزده خرداد 1387/ 800 تومان

پنج- سینمای پویا: یک ماهنامه ی سینمایی دیگر که شرکت جوانه پویا به سردبیری شاهین امین منتشر می کند و در هر شماره یک دی وی دی از محصولات جوانه پویا همراه مجله است.سینمای پویا در دو بخش سینمای ایران و جهان مطالبش را منتشر می کند که دبیر بخش سینمای ایران، رامک صبحی و دبیر بخش سینمای جهان، امیر صدری هستند.
شماره ی آخر سینمای پویا گفت و گو با حبیب رضایی درباره ی بازی و بازیگردانی در سینمای ایران، گزارش تصویری کتاب قانون ٍ مازیار میری، چهره های روز در فیلم های روی پرده، گفت و گو با پریسا بخت آور و فرشته طائر پور، یادداشت منصور ضابطیان از یک روز در نیویورک با امیر نادری، مطالبی درباره ی ایندیانا جونز 4 و…. را در خود دارد.
آخرین شماره ی منتشر شده: سینمای پویا/ شماره 6/ خرداد 1387/ 100 صفحه/ هزار و پانصد تومان

مجله های دیگری مثل زندگی مثبت با آن قطع کوچک که قرار است یک ریدرز دایجست ایرانی باشد و زندگی ایده آل که مجله سلامت و سبک زندگی است را هم برای خواندن پیشنهاد می کنم، شما هم اگر مجله ی تازه ای می شناسید پیشنهاد کنید.

Advertisements
این ورودی در گنجه فرستاده شده است. پایاپیوند به آن را نشانه‌گذاری کنید.

یک دیدگاه برای ”چند مجله ی تازه

  1. خودمونیم، این مجله‌ها بعضى‌هاشون کمى «زرد» نیستن؟!


    مسعود: اولا که این پست فقط معرفی این مجله هاست و نه قضاوت درباره ی عملکرد اون ها که قضاوت نهایی به عهده ی خواننده ی مجله هاست. بعد هم هیچ کدوم از این مجله ها هنوز عدد روی جلد شون دو رقمی نشده و اگر انتشار شون ادامه داشته باشه مطمئنا اوج و فرود فراوان خواهند داشت. بعد هم باید ببینیم تعریف ما از نشریه ی زرد چیه؟ قبول دارم یکی دو تا از این مجله ها استعداد زرد شدن و نزدیک شدن به حاشیه رو دارند ولی در کنار اون مطالب خوندنی هم کم ندارند.

  2. ای ول چه پست باحالی.اما چیزی که هست اینه که من همیشه عاشق توصیفاتی می شم که از مجله ها می شه. اما وقتی می خرم می بینم این هم مثل بقیه.هیچ خرف تازه ای نداری. اما حالا مه عاشق تازه شدم. امیدوارم این یکی مثل بقیه نباشه.

  3. از این هایی که گفتی نگاره را بیشتر دوست دارم.رویش با تبلیغات زیادش نه تنها نتوانست خواننده برای خودش دست و پا کند،بلکه به نظرم در حد یک مجله ی خوب و کمی خواندنی هم در نیامد.

  4. مجله‌باز هم انواع دارد. می‌خوانی یا ورق می‌زنی؟ اگر می‌خوانی که به‌ات تبریک می‌گم. اگر ورق می‌زنی هم همین‌طور. چون معلومه شغلت داشتن بابای پولداره. خوش بگذره.
    چون تو این جامعه فقط اگر بی‌کار باشی و دغدغه‌ی مالی نداشته باشی می‌تونی به این امور لذیذ فرهنگی برسی، وگرنه می‌شی مثل همه‌ی ما که فقط اگر دستمان برسه، تورقی می‌کنیم.

  5. اسم تازه من یاد یه اتفاق بی حاصل میندازه ولی تعریف تو انقدر هیجان انگیز بود که دوباره به سمتش برم . و مشق آفتاب ، خانم مینا اکبری ، فکر می کنم اسمشو در ویژه نامه آخر هفته شرق به خاطر میارم ، روبروی عنوان دبیران ادبی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s