این سه کتاب

یک- کنسرت تارهای ممنوعه
حسین مرتضاییان آبکنار
نشر آگه
صد و هشت صفحه/ پانصد تومان/ چاپ اول: 1378
کنسرت تارهای ممنوعه اولین مجموعه داستان حسین مرتضائیان آبکنار که توسط نشر آگه در قالب مجموعه شهرزاد به چاپ رسیده است و مجموعۀ هشت قصه است به نامهای: آن شب ماه نبود، حفاظ سرد، مینای من، کنسرت تارهای ممنوعه، داستان رحمان، منظر، کالبد شکافی یک شخصیت داستانی و مسئله. مجموعۀ شهرزاد مجموعه ای بود برای چاپ اولین مجموعۀ داستان نویسندگان به انتخاب و پیشنهاد هوشنگ گلشیری که در زمان حیاتش سه کتاب از این مجموعه را نشر آگه چاپ کرد که کتاب فوق هم یکی از آنهاست. از بین داستانهای این مجموعه, داستان رحمان فضایی جنگی دارد و به نظر من داستان رحمان به همراه حفاظ سرد و مینای من از بهترین داستانهای این مجموعه اند.

دو- عطر فرانسوی
حسین مرتضائیان آبکنار
نشر قصه
هشتاد و شش صفحه/ هشتصد تومان/ چاپ اول: 1382
مجموعۀ نه داستان کوتاه به نامهای: تخته سنگ، عطر فرانسوی، پیراهن سه شنبه، کوچۀ شهید، تانک، توی خونه صداش می کنیم نازی، کاش اعدام شده بود، رمان همشاگردی ها، یک داستان زن پسند. طرح جلد کتاب هم کار اردشیر رستمی است.
قسمتی از داستان تخته سنگ: اگر یکی از روزهای دی ماه سوار ماشین بشوی و در جاده به سمت چالوس پیش بروی و خوب سمت راستت را نگاه کنی، نزدیکی های کلاه فرنگی ها، سر پیچی از این پیچ های بسیار، به تخته سنگ کوچکی بر می خوری که روی سطح صافش که با اندکی زاویه رو به توست، نوشته شده « مانی، ترانه، پیوندتان مبارک» و تو نه می دانی مانی کیست و نه ترانه…

سه- عقرب روی پله های راه آهن اندیمشک یا از این قطار خون می چکه قربان!
حسین مرتضائیان آبکنار
نشر نی
هشتاد و سه صفحه/ دو هزار تومان/ چاپ اول: 1385
اولین رمان مرتضائیان آبکنار یک رمان است با زمینۀ جنگ. داستان حوالی سال شصت و هفت اتفاق می افتد و ابتدای رمان آمده که تمام صحنه های این رمان واقعی است. از آن کتابهایی است که پیشنهاد می کنم حتما بخوانید، آن هم نه یک بار چندین بار… کتاب طوری است که خیلی راحت در زمان کوتاهی خوانده می شود. من دیشب یک نفس این هشتاد و سه صفحه را خواندم.
قسمتی از فصل پنجم کتاب: به جادۀ اصلی که پیچیدند، راننده گفت: یا اباالفضل!… اینجا رو!
دو طرف جاده، پر از سرباز بود. بدون اسلحه، بدون تجهیزات، حتا بدون لباس!
تا چشم کار می کرد سرباز بود و افسر و درجه دار، که با شلوارهای خاکی و پای برهنه و زیر پیراهن های سفید چرک، کنار جاده ولو بودند.

8 نظر برای “این سه کتاب

  1. من به یه نکته ظریف برخوردم ( البته با تشکر مجدد از معرفی کتابهای جدید ) و اونم اینکه نرخ رشد تورم در معرفی تعداد صفحات و قیمت این کتابها نمود شگفت انگیزی داره . طوریکه این کتاب آخری نسبت به یکی قبل تر از خودش فکر میکنم 125 درصد افزایش قیمت داشته ، با همون تعداد صفحات . تاریخ اولین چاپشون رو هم که نگاه بکنیم می بینیم یکی مربوط به دولت قبله و آخری مربوط به دولت جدید ( اگه کتابهای اول و دوم رو بهمین صورت با هم مقایسه کنین می بینین که طی چهار سال تقریبا 100 درصد افزایش قیمت داریم – نسبت به تعداد صفحات ) … البته این تقصیر دولت جدید نیست ها ، اینا همش توطئه ست ! … شاید هم توهم باشه . فکر کن ، جمع منطق و توهم !!

  2. من دوباره به سوژه داستانی که سلولهای خاکستری مغزتو تسخیر کرده رو فکر کردم . من تجربه خودمو میگم . معمولا سوژهایی تو ذهن آدم میان که خیلی بهشون فکر می کنه ( حداقل در ناخودآگاهش )و در یه لحظه با دیدن یه صحنه یا یه اتفاق ساده روایتش میکنه … می خوام بگم نکنه که این فکر تمام ذهن تو رو پر کرده باشه ( مرد پنجاه ساله ای که یه دختر 15-16 ساله عاشق بشه ! ) … تا پنجاه سالگی … بی خیال . فقط اگه خیلی به یه چیزی فکر کنی باورت میشه

  3. قیمت کتاب ها نظر من رو هم جلب کرد
    من میخواستم همین موضوعی رو که آقای امیر مطرح کردند مطرح کنم.

  4. 20 ریال هم ژول دادن بابت رمان مزخرفی مثل عقرب زیاده ابکنار سالوسی مثل استاد ارجمندش گلشیری و مثل دوست و همپالگی اش جزینی ی مزدور است

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s